Jeszcze przed osiągnięciem pełnej funkcjonalności, od 26 października do dziś – w mniej niż miesiąc – podróżni kupili w KOLEO ponad 150 tys. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, wspólnie z partnerami – przewoźnikami buduje dla milionów pasażerów kolei najlepsze doświadczenia podróżowania. Do mobilnej aplikacji Koleo na urządzenia z systemami iOS i Android dodaliśmy funkcję wymiany lub zwrotu biletu, znaną już z przeglądarkowej wersji serwisu.

  • Już tego lata planowane jest dodanie możliwości rezerwacji w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia PKP Intercity.
  • Co więcej, e-IC 2.0 wskaże tor i peron, z którego odjeżdża pociąg.
  • Ta forma zakupu cieszy się rosnącą popularnością – obecnie przez kanały zdalne, przede wszystkim internet lub aplikację mobilną, bilety PKP Intercity kupuje już 70% pasażerów, a w 2019 r., korzystało z niej 54,3% podróżnych.
  • Strona internetowa i aplikacja KOLEO to następne kanały sprzedaży z biletami PKP Intercity w ofercie.

Administratorem danych osobowych podanych w związku z dobrowolną rejestracją w Serwisie e-IC lub aplikacji PKP Intercity jest ‘PKP Intercity’ S.A. Wsłuchując się w potrzeby i głosy klientów, KOLEO na początku czerwca umożliwi kupno biletów na przewóz rowerów lub psa w pociągach PKP Intercity. Będzie to znaczącym ułatwieniem w przemieszczaniu się podczas wyjazdów wakacyjnych. Już tego lata planowane jest dodanie możliwości rezerwacji w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia PKP Intercity. W niedługim czasie KOLEO zacznie sprzedaż biletów na pociągi międzynarodowe obsługiwane przez PKP Intercity.

milion biletów w promocji

Nowy system to także ukłon w stronę naszych pasażerów, którzy od dziś będą kupować bilety wygodniej, sprawniej i bardziej intuicyjnie”  – powiedział wiceprezes Tomasz Gontarz, cytowany w materiale. W momencie kontroli biletów w pociągu wystarczy uruchomić swój Portfel. Pierwszym z nich jest stuknięcie powiadomienia na górnym pasku urządzenia – pojawi się ono na kilka minut przed rozpoczęciem podróży. Drugie, bardziej tradycyjne rozwiązanie to dwukrotne naciśnięcie przycisku blokady ekranu.

  • PKP Intercity systematycznie poszerza sieć sprzedaży biletów.
  • Po wielkim sukcesie aplikacji mobilnej przyszedł czas na kolejny, duży krok w kierunku rozwoju zdalnych kanałów sprzedaży u narodowego przewoźnika.
  • Ogromnie cieszy nas fakt, że zaledwie w 7 miesięcy przez platformę KOLEO nasi pasażerowie kupili ponad 2 mln biletów na przejazdy pociągami PKP Intercity.

W ostatnich miesiącach PKP Intercity udostępniło podróżnym nową aplikację, która zastąpiła dotychczasową znaną pod nazwą IC Mobile Navigator. Pierwsza umowa dotyczy internetowego systemu sprzedaży e-IC 2.0, druga i trzecia dotyczą licencji, wdrożenia i utrzymania nowego Centralnego Systemu Sprzedaży oraz usługi rezerwacyjnej. Spółka inwestuje też w nowe technologie, które pomogą w pracy zatrudnionym specjalistom.

Nowy system to także ukłon w stronę naszych pasażerów, którzy od dziś będą kupować bilety wygodniej, sprawniej i bardziej intuicyjnie  – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity. W ubiegłym tygodniu w aplikacji KOLEO pojawiły się bilety PKP Intercity. Jak tłumaczy Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity, obecnie system sprzedaży biletów jest wciąż dopracowywany. Nie dostaliśmy jeszcze informacji o finalnym wdrożeniu, ale kiedy tylko dotrą one do naszej redakcji, poinformujemy Was. Ogromnie cieszy nas fakt, że zaledwie w 7 miesięcy przez platformę KOLEO nasi pasażerowie kupili ponad 2 mln biletów na przejazdy pociągami PKP Intercity. Ta współpraca od samego początku pokazała duży potencjał i wiemy, że będziemy wspólnie wdrażać kolejne udogodnienia dla naszych klientów – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Pozostałe informacje

W tym celu w lutym wybrano ofertę na stworzenie nowego systemu zarządzania rozkładem jazdy. Oferta biletowa narodowego przewoźnika jest dostępna na stronie internetowej koleo.pl i w aplikacjach KOLEO na smartfony z systemami Android oraz iOS. Poprzez KOLEO pasażerowie mogą zakupić bilety jednorazowe bezpośrednie i bilety z przesiadką how long will my money last with systematic withdrawals na przejazdy pociągami po Polsce, w tym również bilety przesiadkowe na przewoźników regionalnych. Bilety PKP Intercity zaczęły pojawiać się na platformach KOLEO pod koniec października, a pasażerowie od razu bardzo chętnie akorzystali z tego kanału sprzedaży. KOLEO to największy niezależny sprzedawca biletów kolejowych w Polsce.

Już ponad milion biletów PKP Intercity kupionych w KOLEO

Nasze wspólne wysiłki są ukierunkowane na dalszy rozwój oferty i udoskonalenia w zakresie sprzedaży biletów PKP Intercity w KOLEO. Dołączenie PKP Intercity do KOLEO to bardzo ważny krok dla polskiej kolei, na który zarówno my, jak i pasażerowie czekaliśmy od dawna. PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, a KOLEO to największy niezależny sprzedawca biletów kolejowych w Polsce. Wiem, że połączenie KOLEO z PKP Intercity ułatwi i przyspieszy tysiącom pasażerów z całej Polski zakup biletów. Wierzę też, że przyczyni się to do tego, że kolej jako środek transportu jeszcze bardziej zyska na popularności – powiedział Kuba Czajkowski, prezes zarządu Astarium, właściciela platformy KOLEO.

Klienci KOLEO będą mogli też skorzystać z graficznej rezerwacji miejsc, która pozwoli wybrać na schemacie pociągu miejsce, w którym pasażer chce siedzieć. Dostęp do graficznej rezerwacji planowany jest jesienią tego roku. Bilety na pociągi pospieszne i ekspresowe jako pierwsze zyskały możliwość znalezienia się w Waszych wirtualnych portfelach.

Ale to też kolejna „cegiełka” w naszych działaniach, mających na celu ułatwienie zakupu biletów. Z naszych danych wynika, że Polacy coraz chętniej kupują bilety przez Internet – dolar i funt w 2021 roku to szybkie i wygodne. Dlatego staramy się, aby każdy podróżny mógł zakupić bilet PKP Intercity w swojej ulubionej aplikacji – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.

Jak podaje źródło, wcześniej polski przewoźnik kolejowy nie był zainteresowany współpracą z tą platformą. Sytuacja uległa zmianie dopiero w tym roku, a latem członek zarządu PKP Intercity, Tomasz Gontarz, poinformował, że została podpisana umowa z KOLEO. Jednym z kluczowych projektów, nad którym obecnie pracują spółki jest wprowadzenie graficznej rezerwacji miejsc. Od momentu inauguracji współpracy w listopadzie 2022 roku, KOLEO i PKP Intercity sprzedało wspólnie ponad 4 miliony biletów. Ten rekordowy wynik potwierdza, że to partnerstwo ma ogromny potencjał i spełnia oczekiwania pasażerów. Dostarcza wygodne i atrakcyjne rozwiązania w podróżach kolejowych.

Wspólny sukces i plany KOLEO i PKP Intercity

Nowy system e-IC 2.0 zapewnia podróżnym funkcje, takie jak planowanie podróży „tam i z powrotem”, profile zakupowe (gdzie można wskazać ulubione lub najczęstsze relacje) oraz możliwość dodania biletu do kalendarza. Platforma podpowiada także najlepszą dla podróżnych ofertę, która jest dopasowana do ich indywidualnych potrzeb. Po podaniu daty urodzenia pasażera, e-IC 2.0 sugeruje ulgi najbardziej korzystne dla danego przedziału wiekowego, wymieniono. PKP Informatyka jest nowoczesną spółką sektora IT, zdolną do realizacji innowacyjnych wdrożeń w sektorze kolejowym. – powiedział Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka. Nowy system e-IC 2.0 zapewnia podróżnym oczekiwane funkcje takie jak planowanie podróży „tam i z powrotem”, profile zakupowe (gdzie można wskazać ulubione lub najczęstsze relacje) oraz możliwość dodania biletu do kalendarza.

Zakup biletów bez logowania do konta nie jest na ten moment dostępny. Zakupione uprzednio bilety będą dostępne na koncie użytkownika w każdej wersji systemu sprzedaży, czyli w obu wersjach systemu e-IC oraz złote transakcje na poziomie zeszłego tygodnia w aplikacji mobilnej. Nowy serwis w wersji beta dostępny jest w polskiej wersji językowej. Z wersji beta mogą korzystać użytkownicy, którzy posiadają konto w  starym serwisie e-IC lub w aplikacji mobilnej.

PKP Intercity w KOLEO to ważny krok dla polskich pasażerów

Zachęcamy też do sprawdzenia innych form zakupu biletu w aplikacji PKP Intercity. Jeżeli Klient uzna, że przetwarzanie jego danych osobowych przez PKP Intercity narusza przepisy prawa, wówczas może wnieść skargę do organu nadzorczego właściwego w zakresie kontroli przetwarzania danych. Niewykorzystane bilety dodatkowe lub bilety na przewóz zakupione do ww. Biletów również podlegają zwrotowi bez potrącenia odstępnego. Od tej pory, niezależnie od tego, czy to iPhone, iPad czy Apple Watch – będziecie go mieć zawsze pod ręką, na każdym urządzeniu. W grudniu ubiegłego roku PKP Intercity podpisało trzy umowy.

Ceny biletów PKP Intercity w KOLEO są dokładnie takie same jak u przewoźnika, zgodnie z gwarancją najlepszej ceny KOLEO – bez prowizji czy dodatkowych opłat transakcyjnych. W KOLEO można samodzielnie bezpłatnie wymienić bilet (raz wymienić u przewoźników regionalnych, kilka razy w PKP IC) lub zwrócić z odstępnym według zasad ustanowionych przez przewoźników.

Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Przekroczenie liczby miliona biletów PKP Intercity w KOLEO to nie tylko symboliczny moment, ale przede wszystkim ponad milion osób, które wybrały podróż pociągiem i kupiły swoje bilety na naszej platformie. Jesteśmy niezwykle dumni, że dzięki współpracy z PKP Intercity umocniliśmy pozycję lidera w sprzedaży biletów kolejowych w Polsce. Pasażerowie wybierają naszą platformę do planowania swoich podróży koleją i zakupu biletów kolejowych, ponieważ w KOLEO mogą to zrobić szybko, łatwo i bezpiecznie. – Ten wspaniały wynik zbiegł się w czasie z kolejnym ważnym wydarzeniem – 7.

To, obok e-IC 2.0, kluczowe komponenty ekosystemu sprzedaży biletów w PKP Intercity. Wdrożenie przeprowadzi PKP Informatyka, która zajmie się utrzymaniem przez 60 miesięcy od startu produkcyjnego. Po tym okresie PKP Intercity będzie mogło przejąć opiekę nad utrzymaniem systemu lub przedłużyć umowę. Od teraz pasażerowie mogą zakupić w KOLEO bilety jednorazowe bezpośrednie i bilety z przesiadką na przejazdy pociągami po Polsce, w tym również bilety przesiadkowe na przewoźników regionalnych.